07Eyl 2020
  • by admin

Gerek dünyada, gerek Türkiye’de drone kullanımı artmakta. Artık bu insansız hava araçları bütün meslek gruplarında da kullanılıyor. Peki, drone kullanmak için hangi şartları sağlamak lazım? CNN TÜRK Muhabiri Kaan Temeltaş ve kameraman Yasin Kamaloğlu, Türkiye Drone Ligi Kurucusu Can Tayfun’a sordu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte drone hayatımıza iyice girmeye başladı. Uçak pilotluğu, otomobil şoförlüğü gibi artık yeni bir iş kolu var; drone pilotluğu. Peki, drone ehliyeti nasıl alınır? Türkiye Drone Ligi Kurucusu Can Tayfun anlattı:

Sivil havacılığın bize tanıdığı bir yetki var. İHA 0 ehliyetleri için 16 saatlik, 2 günlük bir eğitim gerekiyor. İHA 1 ehliyeti için de 36 saatlik yani 4 günlük bir eğitim gerekiyor. Sıfırdan hiç bilmediğiniz, drone’u görmediğiniz halde biz size 32 saat içinde drone’u uçurtabiliyoruz.

DRONELAR HANGİ İŞ KOLLARINDA KULLANILIYOR?

İnsan kurtarma, acil malzeme taşıma, sigorta, emlak, petrol-boru hatlarının taranması, gözlenmesi gibi bir çok alanda kullanılıyor. Yeni bir iş kolu ve çok hızlı gelişiyor.

DRONUN KENDİNE AİT BİR SPOR DALI DA VAR

2018 başında Amerika’daki drone lisanslı sporcusu ve ehliyetlisinin fiyatı 1 milyondu. 2018 başı yani 300 kişiden bir kişide ya lisans ya da ehliyet vardı. Bu rakam çok daha hızlı çıkıyor. Çünkü drone çok yeni bir teknoloji.

DRONE PİLOTU OLMAK NASIL BİR DUYGU?

Drone pilotu olmak çok güzel. Arkadaşlarınızla yarışıyorsunuz, bir spor yapıyorsunuz. Elektronik bilgiye sahip oluyorsunuz. Çok heyecan verici. Özellikle drone kullandığımız anda bu gördüğünüz gözlüklerle kullanıyoruz.

DRONE KULLANMAK İÇİN MUTLAKA İZİN Mİ ALMAK GEREKİYOR?

Ehliyetsiz ve izinsiz uçuşlar biliyorsunuz cezaya tabii ve yüksek de cezalar var. O yüzden biz öneriyoruz mutlaka ehliyetinizi alın ve uçuş bilincinde olun.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Değişikliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olunuz